26 april 2026
Marco Wittmann i #11 BMW M4 GT3 EVO på Red Bull Ring, DTM 2026

DTM 2026: Wittmann klättrar till pallplats på öppningshelgen i Österrike

Marco Wittmann startade DTM-säsongen 2026 med en stark andra plats i race 2 på Red Bull Ring — och utsågs till helgens Driver of the Day. Kelvin van der Linde tog pole men fick nöja sig med sjätte plats efter att ha hoppat av i race 1.

Det finns förare som kan göra ett race till en konst, och Marco Wittmann visade exakt varför han är en av DTM:s mest rutinerade i söndagens race på Red Bull Ring. Från startposition nio arbetade sig den erfarne Schubert Motorsport-föraren metodiskt uppåt och korsade mållinjen som tvåa — tillräckligt starkt för att bli utsedd till Driver of the Day av publiken. Det var en ordentlig uppvisning i hur man kör ett race på Wittmanns sätt.

BMW M4 GT3 EVO #11 i kurva på Red Bull Ring
Wittmanns #11 Schaeffler BMW M4 GT3 EVO i fullt angrepp på Red Bull Ring. Foto: BMW Group / Gruppe C Photography

Lördagens race var tuffare. Wittmann hämtade sig från startplats femton till en femteplats — ett imponerande comeback i sig — men under söndagen lyckades han ta klivet upp på pallen. "Det var en stark helg. Jag är väldigt nöjd med mina comebacks, från femton till fem på lördagen och från nio till tvåan på söndagen," sa Wittmann efter racet.

Lagkamraten Kelvin van der Linde imponerade i kvalet och säkrade pole position inför race 2. Söndagen slutade dock med en sjätteplats — hyggligt men inte vad man hoppas efter en pole. I race 1 på lördagen tvingades den sydafrikanske föraren bryta på grund av ett tekniskt problem, vilket innebär att helgen ändå slutar ojämnt för Shell BMW M4 GT3 EVO-laget.

Kelvin van der Linde i #3 Shell BMW M4 GT3 EVO
#3 Shell BMW M4 GT3 EVO med Kelvin van der Linde — pole position i race 2, men tekniska problem satte käppar i hjulen i race 1. Foto: BMW Group / Gruppe C Photography

I mästerskapstabellen efter de två inledande av säsongens sexton deltävlingar ser det lovande ut: Wittmann håller tredjeplats med 31 poäng, medan van der Linde samlar på sig med 13 poäng och en tiondeplats. Schubert Motorsport ligger på fjärdeplats i lagmästerskapet. Det är inte toppläget efter en helg med pallen, men med fjorton deltävlingar kvar finns det gott om tid att klättra.

BMW M4 GT3 EVO på Red Bull Ring i solljus
BMW M4 GT3 EVO på Red Bull Ring — maskinen som bär BMW-färgerna i DTM 2026. Foto: BMW Group / Gruppe C Photography

Vi på AutoPower följer Wittmann och van der Linde noga under säsongen. Nästa DTM-helg kan bli steget som sätter Schubert Motorsport i främre ledet — om maskineriet håller och lyckan är med. En pallplats på öppningshelgen är hur som helst ett kvitto på att BMW M4 GT3 EVO är konkurrenskraftigt, och att Wittmann fortfarande är mannen att räkna med när det gäller.


← Fler nyheter Publicerad 26 april 2026