[ Senaste blogginlägg ] |
|
2006-10-26
|
Idag fick jag äntligen hämt Alpinan igen. Nu har bilen precis slagit om till 15.000 mil. Antar att bilen hinner knappt torka efter regnskuren på hemvägen idag tills den står på en lyft hos Dr. Larsson där den bott det senaste året....
|
2006-10-26
|
Bild på en nylackad och nystripad dörr.
|
|
2006-08-14
|
Blev idag rammad av en gammal Toyota i vänstra bakdörren. Den gamla tanten sa att hon inte såg mig eftersom hon tittade på en lapp i en annans bil vindruta!*suck*
Tanken var att jag skulle ställa ut bilen på Automobils Classic Cars på Rosersbergs Slott men nu får den stå hos lackarn och jag får beställa nya stripes + ny fälg...
|
2006-08-14
|
|
|
2006-07-22
|
Det största som hänt sen Freden i Brömsebro har nu inträffat i Skåne.
(Det vet Ni säkert inte vad det var, läs Historia pojkar!)
Nu har jag, Tretretti och Asken anlänt till hotellet sent om sider. Totalt har Skåne blivit berikat med 968hk och 1605NM av äkta Dryghultsmentalitet på 4 hjul! Säg tack Skåne och gör vågen för oss.
Är ni inte tacksamma nu är Ni inte friska i skaftet. Vi smittar:))
Asken passerade ett par Östgötska vita Saab 9-5 med blåa lampor pinstripes med tron att de hade fikapaus. Tjii så fel han hade.
Han blev belånad med ett diplom som bevisar att han kan överträda gällande hastighetsbegränsning i Östergörland med 26km/h. Lånet förfaller till betalning inom 30 dagar och visar att det GIVETVIS är enklast och billigast att flyga med Malmö Aviation och inte med en BiTurbo-7a....
Sen att laserfiskandet visade 133km/h och ifattkörandet klockades till 136 km/h gör det hela enkelt. ska du köra för fort, gör det rejält!!
Detta diplom berättigar inte innehavaren(en ful fisk i sig) att Laserfiska gammelgäddor i dammen på Gränna hamnkrog eller någon annan oanständig anrättning som kan härledas till FISK. Alla eventuella räksmugglare, skalbolgsinnehavare och dylika dyngggrepar anmodas hålla sig borta från Asken de närmaste månaderna.
Min egen Alpina drog ca 1.8l/ mil på nedfärden och jag behövde bara tanka 2 gånger för att komma fram.
Asken passerar just nu Flensburg och har inte kommit in på reservern ännu....
Tretretti kom med kvällens bästa förslag. Sisten att tömma minibaren är en skabbig hund! Nu komemr ingen hund in i min Alpina och minibaren i den är tom så den skrumplevrade tretretti får hålla till godo med spolarvätska och tonic!:))
Imorgon skall det putsas så alla dryga 08-or får göra skäl för namnet!
|
|
2006-07-12
|
Hämtade B10'an idag, nu är den i 100% putsskick och även orginal reservhjul. Nu gäller det bara att hitta nån som kan stripa den - nån som kan tipsa om en firma i Sthlm som inte har semesterstängt?
Tacksam för all hjälp....
Bilder kommer ikväll!
|
2006-07-12
|
Lite bilder från kvällen...
På måndag ska bilen stripas av Systemtext i Sthlm. Sen riktas fronten mot Eskilstuna där BMWCS har träff vid M-bilar (där jag även köpte min X5'a) där det blir premiär för både för mig och Alpinan för i år.
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
2006-07-12
|
|
|
2006-07-09
|
100 bilder i galleriet; [LÄNK]
Fick hämta ut B10'an i Fredags kväll och det som att få en ny bil från leveransavdelningen kan jag säga. Allt funkar klockrent och vilket ljud!
Nu börjar inkörningen vilket kommer fortgå hela sommaren. Imorgon ska det göras 4-hjulsinställning på NB Gummi och på Tisdag så är det kontrollbes. och sen direkt Mr.Cap där jag pratade med en person som förstod exakt hur mycket denna bil betyder för mig - Tack Paul!
En av hans sista kommentarer var att vi behåller bilen en extra dag så vi får till det lilla extra (läs puts på insidan av fälgarna etc) och han försäkrade mig om att den skulle stå inlåst i gott förvar med bl.a. Ferraris och AMG mercedesar. De ska även titta på stripningen och se om de även kunde fixa det.
Blir troligen klar på Fredag. Sen ska orginalstereon + växlaren i. Tyvärr så är bakluckeemblemen på rymme f.n. men jag ska beställa nya imorgon!
|
|
2006-07-04
|
Idag ringde Perra och sa nu sitter motorn på plats. Imorgon ska resten av drivlina och fram- och bakruta monteras. Ska få lyssna när den startas för första gången under morgondagen :))
Gissa om jag längtar. Nu börjar det bli dags att beställa tid för besiktning, hjulinställning, stripning och rekond på Mr.Cap (om de har tider inom en snar framtid.)
|
|
2006-07-03
|
Idag har jag varit förbi Perra och stämt av hur långt bygget har gått. Dörrarna är inpassade till sugpassning och även huv + skärmar är finjusterade efter fabriksmåtten. Alla lister och bleck är bytta. Motorn är istort sett ihopmonterad och klar för att stoppas tillbaka där den hör hemma. På bildern så sitter den gamla ventilkåpan på eftersom det vore dumt om den fick sig en repa innan ens motorn är i - det kallar jag perfektionism och att ligga steget före, tack Perra för att vi ligger på samma plan!
Passade även på att beställa en ny pump till turboaggregaten + nya dekaler som sitter i motorutrymmet.
Det som är kvar att göra är fram + bakruta, stripning, byta spridare och i med hela drivlinan.
Vem vet, bilen kanske är körklar på fredag...
Lovade bilder och de ligger numera under "Bilar". Om det finns plats på servern så hade jag nog tänkt att lägga in ALLA (ca 150 bilder) där så det ligger samlat.
|
2006-07-03
|
|
2006-07-03
|
Före:
|
2006-07-03
|
Efter:
|
2006-07-03
|
Alles neue....
|
2006-07-03
|
En till bild med den gamla ventilkåpan
|
2006-07-03
|
En bild på intercoolern innan den lackades om
|
2006-07-03
|
Nya Michelin PS2 och allt nytt bakom.
|
|
2006-06-28
|
Det har hänt en hel del ryktas den om i Perras verkstad. Dörrarna är inpassade vilket tog ca 2dagar att genomföra. Toppen är ihopmonterad och nu monteras nog resten av motorn ihop. Hoppas den blir klar innan verkstan stänger för semestern. Det vore kul om familjen Berglund kunde ta den till Skagen i sommar där vi hyrt hus. Vore en passande inkörningsperiod om inte annat. Lovar att fixa lite bilder under nästa vecka. Tack alla som meljar och undrar hur det går...Har nog inte fattat hur många som faktiskt följer denna renovering och vill se den på nästa BMW-träff. Lovar att dyka upp som gubben i lådan vid Brostugan så fort allt är klart! Sålänge får jag njuta av bankörning på Gotland Ring, Kinnekulle och Gelleråsen med min banracingbil.
Passade även på att köpa en lågmilad BMW 320-88 (BMW abstinens i en, vad jag sett, ovanlig färgkombination - Malachitgrün metallic med beige inredning. Dessutom med orginalnycklar där reservnyckeln ligger i sitt läderfordral.
Måste ju kompenera för Askens 320 Baur Cab som jag tipsade honom om ;)
Undrar om Asken är sugen på min kassetthållare och krysseker 15" - tyvärr Peter, de är inte till salu men du kan få titta på dom helt gratis. Nu ska det städas hjulhus :D
Klicka här för bilder och mer info;
[LÄNK]
Dagboken;
[LÄNK]
|
Antal läsare till bloggen:
4113
st. Räknar ej bloggägarens egna besök.