BilBlogg
[ Senaste blogginlägg ] |
|
2023-04-26
|
Sen jag köpte bilen har jag stört mig på högtalarna som är monterade i dörrsidan fram, det var fel färg! Så i vintras började jag leta efter original högtalare som dessutom är slätare i färgen grå. Fanns på Ebay men jag valde att kolla priser hos BMW och det visade sig att en högtalare på Ebay kostar lika mycket som två nya på BMW efter lite rabatt! Förra veckan var det fint väder så jag ställde på bilen och bytte högtalarna, det är lite nyansskillnad men det blev ändå tusen gånger bättre ut än innan, det blev inte sämre av att det är bättre ljud också!
|
2023-04-26
|
|
2023-04-26
|
|
2023-04-26
|
|
|
2022-06-03
|
Jag hade bestämt mig för att köpa 135 eller 335 cab, men väntade på att 320 cabben skulle bli såld först innan jag slår till på någon av objekten jag hade koll på.
Under tiden gav jag bud på ett par bilar mest på skoj och satte väl ett lågt max bud ifall att man skulle vinna, som väntad så förlorade jag budgivningen så även för denna som var ute på aktion! Men aktionsfirman hörde av sig och det ena ledde till andra och jag fick den till det pris jag ville ha.
Det som lockade var helt nyrenoverad motor, delar bytt sen tidigare koppling och vanos, nya bromsar runt om. Förra ägaren är mekaniker och vissa omständigheter kring detta gjorde mig väldigt trygg med köpet.
Hämtade hem bilen och rätt så omgående fick jag problem med motor och annat som kunde bli kostsamt att laga! Lång historia kort, gamla ägaren visade sig vara en hederlig kille som fixade allt, och som kompensation hade lagt i ett par original speglar i bakluckan (det sitter kopior på bilen nu)! Synd bara att jag redan hunnit köpa ett par andra! Hämtade hem bilen i fredags och är just nu riktigt nöjd! Bilen kommer och vara en glidarbil som man åker och köper glass i.
Ska åtgärda en del småsaker, såsom speglarna ska bytas, njurarna ska bytas till original (redan gjort) och så har bilen fått ordentligt rekond.
Idag var jag och hämtade delar som jag beställt så i helgen blir det pyssel med bilen!
|
2022-06-03
|
Div bilder på rekond och byte av njurar:
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
2022-06-03
|
|
Antal läsare till bloggen:
514
st. Räknar ej bloggägarens egna besök.
|