AutoPower Forum

AutoPower Diskussion

3-Serien
134

Fel på blinkers och ljusviddsreglering

Hej har en BMW 320D f31 2014 som sido blinkers har slutat fungera på båda sidor och ljusviddsregleringen på höger framlyse.
Och positionsljuset på höger fram lyser mycket längre än det vänstra när man stänger av.

Har läst av felkoder och har dessa

80419E left supplementary turn indicators - short circuit

80419f right supplementary turn indicators- short circuit

8041a5 one or several outputs have exceeded the approved number of short-circuit cycles(encodeable)

8041b6 LWR (headlight height control)

D90d32 right headlight module (lin) - lin component missing.

Har kontrollerat kablarna i hjulhuset.
Fick tips att byta kontrollenhet till belysningen så jag gjorde de men de blev inte bättre. Nån här som har någon vettig idé?
Välkommen till forumet! :)

Först och främst: när och hur uppstod dessa fel?

Det verkar som om något eller några av dem har funnits ett tag, för "8041a5 one or several outputs have exceeded the approved number of short-circuit cycles(encodeable)" är typisk för att det har funnits t ex en trasig lampa som inte bytts ut i tid. Då låser ljusmodulen den aktuella utgången.

"encodeable" antyder att modulen kan återställas genom kodning. På tidigare modeller, t ex E9x, är detta möjligt att göra, men BMW vägrar/kan helt enkelt inte - de byter ljusmodulen, inte billigt.
Så det är lite överraskande att kommentaren finns, för BMW lär knappast ha bytt fot i denna sak.

"8041b6 LWR (headlight height control)" kan betyda att en av, eller båda, höjdsensorerna under bilen har fått sig en törn eller bara lagt av. Du kan kolla fysiskt om de ser hela ut. Den främre sitter på en av de högra länkarmarna, den bakre också på höger sida, tror jag. Den främre är lätt att hitta, så då vet du sedan vad du letar efter där bak.

Om sensorerna och deras länkage ser hela ut, handlar det kanske (jag vet inte om F3x har samma typ av strålkastare som E9x) om trasiga styrpinnar - de länkar mellan reflektorn och armaturens ställmotor och kan, om de finns, eventuellt bytas. "Eventuellt" därför att tillverkaren från och med någon årsmodell ändrat till ett lim som inte går mjuka upp med värme, vilket är ett måste.

Allt som allt handlar det om rätt mycket strul. Felsökning på din relativt moderna bil är inte bara bara. Det är mycket mer komplicerat än bara strömbrytare, kablar och lampor. Jag tror att du måste bita i det sura äpplet och låta någon fackman ta sig en titt på bilen. Inte just (eller kanske helst inte, t o m) BMW, men gärna någon bilelektrisk verkstad som är specialiserad på BMW och felsökning. Där kan de antagligen också rädda ljusmodulen.

//Lennart

Du måste vara en registrerad användare för att kunna göra inlägg här.
Klicka här för att registrera dig. Registreringen är gratis.
Är du redan användare? Logga in i menyn.