AutoPower Forum

AutoPower Diskussion

Samtliga BMW-modeller
395

BMW och rost?

BM
178
BMWägaren
BMW 530 2003
Jag har kört mycket BMW tidigare och varit nöjd trots att det var en del arbete att mota rost på min E39.

Nu har jag kollat på flera 1 och 3 serier runt årsmodell 2018 och alla har haft bubblor under lacken. På 1 serierna har det varit bubblor mitt på bagageluckan och på 3 serierna i skärmkanten fram. Har jag haft otur eller får man räkna med rost på sju år gamla BMW? Bilarna har gått relativt lite och känner att om jag lägger runt 170 000kr på en bil vill jag inte hitta rost på den. Men det kanske är utopi?
Bytte min e39 528 mot en e60 525 för 10 år sedan i sommar, 525an är fortfarande rostfri! Detta utan någon som helst åtgärd förutom regelbunden tvätt, precis som med 528an.
På 528an gick det inte att stoppa rosten när den väl uppkommit.
Senare generationer vet jag inget om mer än det jag läst, men de verkar också stå emot rosten mycket bättre än e39, e46 generationen.
Kanske är 5 serien lite mer påkostad när det gäller rostskydd, så det kanske är bättre att kolla in 5or istället
Du måste vara en registrerad användare för att kunna göra inlägg här.
Klicka här för att registrera dig. Registreringen är gratis.
Är du redan användare? Logga in i menyn.