AutoPower Forum

AutoPower Diskussion

Trimning och väghållning
8.074

Downpipe/avgassystem för M140?

Sida 3 av 3
pellepirat - Vi har läst om 3 stycken b58or som har rasat och det hat sålts över 100 000? bilar med b58 motorn så vi ska väl inte direkt ligga sömnlösa om nätterna, peppar peppar ta i trä :)

Supran har förmodligen närmre 400+ hk original och det är en b58 motor som sitter i den med lite uppgraderingar + att den hade 100 oktanigt bränsle så det är därför den fick 478 med steg 1.

428 - Det var inte direkt en stor skillnad i början men jag tycker att utväxlingen är mycket bättre i bilen och nu efter ca en månad så känns den snabbare än i början. Bilen ska enligt andra som har bänkat från MPPSK till BM3 ha sett en skillnad på ca 30 hk.
pe
628
pellepirat
Toyota Yaris -21
Årets bil 2020
Världens mest sålda bil 2020
Väldens största biltillverkare.
ja det är rätt Fredde :)

385 tror jag den har standard..ja ja as till att gå dessa B58. Det är fortfarande ganska nytt trim till dessa.
428

Det kommer gå bra. Stressen på de mekaniska delarna kommer endast vid höga vridmoment och så kör du ju inte 95% av tiden. Samma bil behöver lika mkt effekt för att köra i säg 130 på motorvägen oavsett om den har 320hk eller 450hk. Du kommer kunna sova lugnt.
Du måste vara en registrerad användare för att kunna göra inlägg här.
Klicka här för att registrera dig. Registreringen är gratis.
Är du redan användare? Logga in i menyn.