Det där kan vara en konverteringsmiss. I USA har bilen gått 13900mls vilket är omvandlat till 22000 mil automatiskt. Sen när bilen besiktas så har bilprovningen skrivit in mätarställningen i miles dvs 140000. Sen verkar bilfirman ha fortsatt i samma goda stil antingen medvetet(sannolikt) eller omedvetet (osannolikt). Själva mätaren behöver inte vara ändrad.
Herr Bonde borde ta en titt på sina automatiska konverteringar. Antingen gör man de jämt eller inte alls kan jag tycka.
Inga regnr i annonserna men en länk som skickar dig vidare till Carfax finns. Klicka på länken och scrolla ner till botten. Där finns ett regnr. Detta visar bilen i fråga. Det som ser fel ut är att vissa av bilarna har en annan färg enligt car.info, vet ej om det är rätt bilar eller en bil av samma märke och modell?
En annan sak är att bilarna ägs inte av listad ägare till bolaget? En finns i Markaryd, en annan i Uppsala osv.
Bilderna är också tagna på olioka ställen.
Alla bilar jag hittills kollat är från USA och har en "title" av oilka slag. Den vita Volvocabben tex är listad som "undercarriage" och "repairable". Inget av detta framgår i annonserna. IP: ...[233.156]
WZZ875
WZZ 875
Saab 9-3 cab
YS3FH76R296002384 [LÄNK]
Blocket: [LÄNK]
Ej flaggad av car.info än: [LÄNK]
Blocket på föregående bil (UAP745): [LÄNK] IP: ...[0.54.34]
På mustangen är problemet att besiktningsfirman inte anger om det är miles eller kilomenter de lägger in. Tyvärr har de en tendens att blanda siffrorna som gör det svårt att veta vad som är rätt automatiskt. En enkel lösning som vi skall försöka få in är att varna om miles/km verkar diffa.
De ej flaggade bilarna fixar vi om några timmar, skall få till inläsningen att ske direkt efter en batch från transportstyrelsen är inläst.
Vi har lite fler roliga saker på gång med miltalsinläsning, berättar mer snart :) IP: ...[.192.79]
Det finns en tråd i Saab Turbo Clubs forum som tar upp alla de Saab-cabbar som listas här. Det är någon person i Strömstad som importerar krockade Saabar från USA, reparerar och säljer dem.
Visst. Bilen är skruvad av personen i Kungsbacka, men återigen gör Car.Info konverteringar som blir felaktiga. Bilen är inte skruvad från 200.000km till 140.000km som det ser ut utan det står helt enkelt miles på mätaren som car.info vid kontrollbesiktningarna slänger på KM som enhet på.
@jonas.bonde: Det här blir alldeles tokigt med godtyckliga konverteringar. Antingen konverterar ni allt eller ingenting. Nuläget blir alldeles förvirrat. IP: ...[.82.210]
@Andreas_lofgren den enda konverteringen vi gör i det här fallet (om vi bortser från km-> Svenska mil). Är att konvertera 126807 miles från den här rapporten till 20403 svenska mil.
Klicka på den Amerikanska rapporten [LÄNK] så har ser du orghinalrapporten från 2002 IP: ...[.58.130]
Jo, men den konverteringen och bristen på konvertering på besiktningarna gör att bilen framstår som skruvad från 200.000km till 140.000km direkt. Eftersom denna bil sedan är skruvad en gång till har det kanske inte superstor betydelse men för ärliga bilar är det kanske inte så kul att bli svartmålad som skruvad när den inte är det.
Jag tycker helt enkelt att om ni inte har koll på samtliga enheter ska ni inte konvertera någonting alls eller lägga till enheter "mil" när ni inte vet vad mätaren räknar för något.
edit: Jag är extremt positiv till er verksamhet men det gäller att vara noga med sådana här saker om ni ska få den trovärdighet ni förtjänar. IP: ...[.82.210]
Problemet är att besiktningsfirmorna har väldigt olika policys när det gäller KM/Miles, allt som rapporteras till transportstyrelsen skall vara i KM. Tyvärr konverterar vissa firmor med andra inte gör det. Det gör det väldigt svårt att vara konsekvent i visningen då.